IMF Arjantin’de borç programını yeniden başlatıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), Arjantin ile ülkenin 44 milyar dolar büyüklüğündeki borç programına ilişkin detayları nihai hâle getirdiklerini ve beklentilerin üstünde 4,7 milyar dolarlık bir fonun kullanıma sunulduğunu açıkladı.

IMF, açıklamasında “Makro ekonomik istikrarı yeniden oluşturacak ve mevcut programı yeniden uygulamaya başlayacak güçlendirilmiş politikalar üzerine fikir birliğine varıldı” dedi.

IMF’DEN YENİ HÜKÜMETE DESTEK

Önceki hükümetin programda belirtilen birçok ekonomik hedefe ulaşamamasının ardından yüzde 200’e yaklaşan yıllık enflasyonla ve negatif net döviz rezervleriyle mücadele eden Arjantin’in kapsamlı IMF anlaşmasını yenilemeye ihtiyacı vardı.

Devlet Başkanı Javier Milei’nin yeni hükümeti geçen haftanın sonundan bu yana IMF yetkilileriyle Buenos Aires’te görüşmeler yaparak programın yedinci incelemesini sağlamayı ve borç geri ödemeleri için yeni fonları kullanıma sunmayı hedefliyordu.

Anlaşma duyurulduktan sonra açıklamada bulunan Arjantin Ekonomi Bakanı Luis Caputo bunun yeni bir anlaşma anlamına gelmediğini ancak IMF’nin yeni bir borç programı ve fonlamanın artırılmasına açık olduğunu belirttiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir