Futbolda kafaları karıştıran gelişme: Avrupa Süper Lig’i kuruluyor mu?

Real Madrid, Barcelona ve Juventus gibi kulüperin UEFA organizasyonlarından ayrılarak Avrupa Süper Ligi adı altında yeni bir turnuva düzenlemesinin engellenmesiyle ilgili karar çıktı. Avrupa Adalet Divanı, UEFA ve FIFA’nın rekabet yasasına aykırı hareket ettiğine hükmetti.

Real Madrid Kulübü Başkanı Florentino Perez,mahkeme kararının ardından yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren Avrupa futbolunun bugünü ve geleceği artık kulüplerin, oyuncuların ve taraftarların elinde. Kaderimiz bize ait ve önümüzde büyük bir sorumluluk var. Futbol tarihi ve spor tarihi için harika bir gün” ifadelerini kullandı.

Barcelona Kulübü’nden de, “​​Avrupa Adalet Divanı’nın Avrupa Süper Ligi projesini değerlendiren kararından duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyoruz” açıklaması yapıldı.

UEFA: Onaylandığı anlamına gelmiyor

Avrupa Adalet Divanı’nın kararının ardından UEFA’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada, “Bu karar, sözde Süper Lig’in onaylanması ya da doğrulanması anlamına gelmemekte; daha ziyade UEFA’nın ön izin çerçevesindeki tarihsel bir eksikliği, Haziran 2022’de zaten fark edilmiş ve ele alınmış olan teknik bir hususu vurgulamaktadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir