Cevdet Yılmaz: Yatırım taahhütlü avans kredilerinde yeni bir dönem başlatıyoruz

AA

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlığında bir araya geldi.

Toplantıya, ilgili bakanlar ve kamu kurumu yöneticileri ile birlikte iş dünyası temsilcilerinin oluşturduğu STK’ların yöneticileri katıldı.

YOİKK toplantısında; 2024 Yılı Eylem Planı, 2024-2028 Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejisi, Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi (YTAK) Uygulama Çerçevesi konuları ele alındı.

Yatırımlara 10 yıl vadeli düşük faizli kredi imkanı

Toplantının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yatırım yapılması için 300 milyar lira kaynağı ayrıldığını belirterek, kredi şartlarını şöyle açıkladı:

Merkez Bankası tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri’nde (YTAK) yeni bir dönem başlatıyoruz. YTAK dediğimiz Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri’nde yeni bir dönem başlatıyoruz. 300 milyar lira gibi bir kaynağı Merkez Bankamız buraya ayırmış durumda. 1 milyar Türk Lirası en az yatırım tutarı olan projeler, özellikle teknolojik içeriği, stratejik önemi yüksek projeler Türkiye’nin cari açığını aşağıya çekecek, teknolojik düzeyini arttıracak, katma değerli büyümesini, kalkınmasını teşvik edici nitelikteki yatırımlara buradan uzun vadeli uygun koşullu finans kullandırılacak. 10 yıla kadar uzayan vadeler söz konusu, projelerin aldıkları strateji puanlarına ve finansal puanlara göre yüzde 15’ten başlayıp yüzde 30’a kadar faiz oranlarının uygulanması söz konusu.

“Toplantıda kapsamlı bir eylem planını ele aldık”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamasında, özel sektör yatırımlarının ağırlıklı olduğunu, bu yatırımlarla istihdamın artırıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Üç başlığı ele aldık. YOİKK eylem planımızı oluşturmak. Kapsamlı bir eylem planını ele aldık. Bugün bütün kamu ve özel sektör temsilcileri ile birlikte eylem planımızı gözden geçirdik. Revizyonlar, eylemleri erkene almaya dönük yaklaşımlar söz konusu oldu. Sanayi alanlarının genişletilmesi lojistik alanında bağlantıların güçlendirilmesi, sınırda karbon düzenlemesi gibi uygulamaların hayata geçirilmesi, Yükseköğretimde ve mesleki eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi, eğitim sistemimizin ve diğer kamu politikalarının örtüştürülmesi eylem planımızda yer alan hususların bazıları.

“Yol haritasına ihtiyaç var”

Yatırım trendlerinde ortaya çıkan gelişmeleri dikkate alarak ülkemiz gelen yatırımların artmasını sağlayacak yeni bir yol haritasına ihtiyaç duyulmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi doğrudan yatırım stratejisi belgesi üzerinde çalışmalar yapıyor. Bütün paydaşlarımızdan gelen geri bildirimlerle birlikte strateji son halini alacak. Taslak stratejide nitelikli istihdam sağlayan yatırımlar, dijital yatırımlar, küresel tedarik zinciri odaklı yatırımlar, iklim dostu yatırımların artırılması altı çizilen hususlar olarak ön plana çıkıyor.

“Küresel uluslararası doğrudan yatırımlardan aldığımız pay yüzde 0,3 seviyesinden, yüzde 1 seviyesine çıktı”

Yılmaz, son 20 yılda Türkiye’de 2023 yılı fiyatlarıyla 108 trilyon liralık toplam sabit sermaye yatırımı gerçekleştiğini belirterek şöyle konuştu:

Bunun 15 trilyon Türk Lirası kamu, 93 trilyon Türk Lirası ise özel sektör yatırımı. Dolayısıyla özel sektör ağırlıklı bir yatırım portföyüne sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Ve 20 yılda yapılan bu yatırımlar 14.1 milyon kişi ilave istihdam oluşturmuştur. Bu da bizim için tabiiki sosyal açıdan çok kıymetli. Uluslararası doğrudan yatırımların da buraya ciddi katkılarının olduğunu söyleyebilirim. Son 20 yılda yine ülkemize 252 milyar dolar uluslararası doğrudan yabancı yatırım yapılmış ve bu alanda küresel uluslararası doğrudan yatırımlardan aldığımız pay 2003 yılındaki yüzde 0,3 seviyesinden, 2022 yılında yüzde 1 seviyelerine kadar yükselmiştir. Hedefimiz tabii 1,5 seviyelerini yakalamak. Bundan sonraki süreçte de uluslararası doğrudan sermaye yatırımlarını da içerecek şekilde ülkemizde daha fazla yatırım ve istihdam oluşturulması için iş ve yatırım ortamını daha iyiye götürecek reformlar ve tedbirler öncelikli olarak gündemimizdedir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir