Kayısı düşük rekolte tehlikesiyle karşı karşıya

– Kayısı düşük rekolte tehlikesiyle karşı karşıya

MALATYA – Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin karşılandığı Malatya’da zirai don ile monilya hastalığı kaysı bahçelerine zarar verdi.

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin karşılandığı Malatya’da kayısı üreticilerin yeni sezon için hazırlıkları sürdürürken, rakımın bin 200’ün altında olduğu bölgelerde zirai don ile monilya hastalığı kayısı bahçelerine zarar verdi. Yaklaşık 10 milyon kayısı ağacının bulunduğu kentte 600 ila 700 rakımdan yaklaşık 1600-1700 rakıma kadar kayısı yetiştiriciliği yapılırken, bin 200 rakımlı bölgelerde zirai don ile monilya hastalığı nedeniyle ciddi ürün kaybı yaşandığı belirtiliyor.

“Bin 200 rakımın altındaki bölgelerde meyve yok”

Akçadağ ilçesi Aydınlar Mahallesi’nde 40 yıldır kayısı üreticiliği yapan Yusuf Ziya Şahin depremin yaralarını kayısı ile sarmayı düşünürken yüzde 80 oranında ürün kaybı yaşadıklarını belirterek,” Yaklaşık 40 senedir kayısı yetiştiriciliği yapıyoruz. Bin 200 rakımın altındaki bölgelerde yüzde oranında don olayından dolayı meyve yoktur. Depremde zaten bölgemiz hasar almış bulunmakta yaralarımızı kayısı ile saralım diye düşünürken kayısıda aşırı yağış ve dondan etkilendi. Çiftçimiz mağdur durumda. Malatya’nın kayısı dışında başka geliri yoktur bundan dolayı yetkilerimizden destek beklemekteyiz. “dedi

“Yemeye ürünümüz yok”

Bir başka kayısı üreticisi Muhlis Avcı ise ürün kayıplarının çok fazla olduğunu kaydederek,” Kayısılarımız tamamen dondan etkilenerek yandı, monilya oldu. Devletimizin çiftçilerimize destek olacağına güveniyoruz. Benim 250 ile 300 ağacım var ama yemeye kayısı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir